40BASE-SR4 850NM MULTIMODE QSFP TRANSCEIVER

SKU: TRANSCEIVER40GB
40BASE-SR4 850NM Multimode QSFP + Transceiver

389.00 

40 GB QSFP + transceiver-moduler er designet til brug i 40 Gigabit per sekund-links over multimode-fiber. De er kompatible med QSFP + MSA1,2 og IEEE 802.3ba 40GBASE-SR43 og breakout til 4 10GBASE-SR. Digitale diagnosefunktioner er tilgængelige via en I2C-grænseflade, herunder Tx- og Rx-strømovervågning. Transceiveren er i overensstemmelse med RoHS-direktivet 2011/65 / EU4. Se Finisar-applikationsnote AN-20385 for flere detaljer.
Del på:

BESKRIVELSE

40GB QSFP + transceivermoduler er designet til brug i 40 Gigabit pr. Sekund-links over multimode fiber. De er kompatible med QSFP + MSA1,2 og IEEE 802.3ba 40GBASE-SR43 og opdeling til 4 10GBASE-SR. Digitale diagnosefunktioner er tilgængelige via en I2C-interface, inklusive Tx- og Rx-strømovervågning. Transceiveren overholder RoHS-direktivet 2011 / 65 / EU4.

  • Fire-kanals fuld-duplex-transceivermodul
  • Pålidelig VCSEL array-teknologi
  • Indbyggede digitale diagnostiske funktioner, herunder optisk effektovervågning
  • Kommerciel driftstemperaturområde: 0ºC til 70ºC
  • Enkelt 1 × 12 MPO-stik
  • RoHS-6 i overensstemmelse
  • Hot Pluggable QSFP + formfaktor
  • Maksimal linklængde på 100m på OM3 Multimode Fiber (MMF) og 150m på OM4 MMF
  • Multirate kapacitet: 1.06Gb / s til 10.5Gb / s pr. Kanal
  • Uretimeret XLPPI elektrisk interface
  • Maks. Effekttab <1W
  • 40GBASE-SR4 40G Ethernet
  • Opdeling til 4 x 10GBASE-SR Ethernet
  • Eiendomsforbindelser

Udvidelsesmoduler

Tvivl?