Indstillinger :: server

SENDT AF Zevenet | 24. august 2016

Dette afsnit indeholder nogle globale parametre for load balancer serversystemet.

Betydningen af ​​disse parametre er følgende:

Time out-udførelse Zen GUI CGI'er. Zen GUI web administration panel er implementeret i perl CGI, så dette er fristen for at udføre cgi. Hvis sideudførelsen overstiger denne timeout, vil processen blive aflivet.
NTP-server. Tidsserver til at synkronisere systemets datatid.
Rsync replikationsparametre. Dette er parametrene til at synkronisere konfigurationsdataene for clusterreplikationen. Du må ikke ændre disse indstillinger, hvis du ikke ved hvad du laver.
Fysisk grænseflade hvor kører GUI-tjenesten. Dette er den grænseflade, hvor webpanelbetjeningen vil binde til. Det er sikkert at beholde Alle grænseflader aktiveret. For at anvende ændringerne er det nødvendigt at genstarte GUI-tjenesten.
DNS-servere. Dette er den / Etc / resolv.conf fil indhold til at anvende DNS-servere til systemet.
SNMP Service. Aktivér eller deaktiver SNMPD-tjenesten i systemet.
port. UDP-port, der bruges af SNMPD-tjeneste, som standard UDP 161.
DNS-servere. Dette er den / Etc / resolv.conf fil indhold til at anvende DNS-servere til systemet.
Gruppenavn. Læs kun Fællesskabet, der bruges.
IP eller subnet med adgang (IP / bit). Tilladte klient-IP'er til at tiltræde SNMPD-tjenesten, hvis du kun vil give adgang til én IP, skal du bruge bit “/ 32”.

Bemærk: SNMPD-tjenesten er konfigureret med en liste over standard OID'er, den komplette tilgængelige liste kan tilslutte sig følgende kommando:

snmpwalk -v2c 192.168.101.80 -c offentligt .1

Hera nogle nyttige tilgængelige OID'er, hvis SNMPD er aktiveret.

Load
1 minut Load: .1.3.6.1.4.1.2021.10.1.3.1
5 minut Load: .1.3.6.1.4.1.2021.10.1.3.2
15 minut Load:

CPU
procentdel af brugerens CPU-tid: .1.3.6.1.4.1.2021.11.9.0
rå bruger cpu tid: .1.3.6.1.4.1.2021.11.50.0
procentsatser af system-CPU-tid: .1.3.6.1.4.1.2021.11.10.0
rå system cpu tid: .1.3.6.1.4.1.2021.11.52.0
Procentdel af ledig CPU-tid: .1.3.6.1.4.1.2021.11.11.0
rå tomgang cpu tid:
rå dejlig cpu tid:

Hukommelsesstatistik
Total swap størrelse: .1.3.6.1.4.1.2021.4.3.0
Tilgængelig bytteplads: .1.3.6.1.4.1.2021.4.4.0
Samlet RAM i maskine: .1.3.6.1.4.1.2021.4.5.0
Samlet RAM bruges: .1.3.6.1.4.1.2021.4.6.0
Samlet RAM-fri: .1.3.6.1.4.1.2021.4.11.0
Samlet RAM delt: .1.3.6.1.4.1.2021.4.13.0
Samlet RAM-buffer: .1.3.6.1.4.1.2021.4.14.0
Total Cached Memory: .1.3.6.1.4.1.2021.4.15.0

Diskstatistik
Sti hvor disken er monteret: .1.3.6.1.4.1.2021.9.1.2.1
Enhedens vej til partitionen: .1.3.6.1.4.1.2021.9.1.3.1
Total størrelse af disken / partiet (kBytes): .1.3.6.1.4.1.2021.9.1.6.1
Tilgængelig plads på disken: .1.3.6.1.4.1.2021.9.1.7.1
Brugt plads på disken: .1.3.6.1.4.1.2021.9.1.8.1
Procentdel af plads, der bruges på disk: .1.3.6.1.4.1.2021.9.1.9.1
Procentdelen af ​​inoder, der bruges på disken: .1.3.6.1.4.1.2021.9.1.10.1

System Uptime: .1.3.6.1.2.1.1.3.0

Der er flere tilgængelige oplysninger i OID'er, men det er ikke dokumenteret her, hvis du er interesseret i at få oplysninger relateret til Gårde, skal du bruge ZAPI til dette formål.

Del på:

Dokumentation i henhold til GNU Free Documentation License.

Var denne artikel til hjælp?

Relaterede artikler